MIEJSKI SZLAK TURYSTYCZNY W NYSIE

Miejski Szlak Turystyczny to ciekawy produkt turystyczny, mający na celu zachęcenie turystów do poznawania Nysy. Szlak ma długość 13 km i tworzy pętlę, czyli zaczyna się i kończy w Bastionie św. Jadwigi. Trasa przebiega po najważniejszych i najciekawszych punktach miasta. W terenie szlak wyznaczają żółto-czerwone romby. Idąc szlakiem zwiedzimy m. in. zabytki sakralne (Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, kościół św. Elżbiety Węgierskiej wraz z biblioteką klasztorną, kościół św. Dominika), Ratusz z wieżą o wysokości 78 m (wraz z iglicą) stanowiącą znakomity punkt widokowy na całe miasto, Budynek Poczty, Skarbiec, Dom Wagi Miejskiej, Wieżę Wrocławską i Ziębicką, Piękną Studnię, Dom Komendanta, Dwór Biskupi, Pałac Biskupi, Carolinum, Fontannę Trytona, wieżę ciśnień, pomniki, a także nyskie fortyfikacje położone na obrzeżach miasta (Fort II, Fort Prusy, Fort Wodny, Obwałowania Wysokie).
Dla ułatwienia poruszania się po mieście został wydany przewodnik i mapy oraz miejska aplikacja mobilna. Ciekawostką jest też paszport turystyczny, w którym znajdują się mini informacje o obiektach wraz ze zdjęciem oraz z miejscem na pieczątkę ze zwiedzanych obiektów. Co ważne, obiekty możemy zwiedzać w dowolnym terminie bez ograniczeń. Kiedy już zbierzemy wszystkie pieczątki (jest ich 31) na koniec możemy zdobyć pamiątkową odznakę turystyczną. Weryfikacją paszportów turystycznych zajmuje się Punkt Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi. Jest to świetna forma zachęcająca do zwiedzania miasta, zwłaszcza dla najmłodszych. To wyjątkowa propozycja dla turystów, bo oferuje nowoczesne zwiedzanie z wykorzystaniem smartfona. Przy najważniejszych zabytkach umieszczono tablice informacyjne z kodem QR, po zeskanowaniu których można usłyszeć historię zwiedzanego miejsca. Elektroniczna trasa prowadzi, póki co, przez 10 zabytków w centrum miasta.

 

Miejski Szlak Turystyczny w Nysie w 2017 roku został wyróżniony przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną w ramach konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego.