FESTIWAL DYNI W SERCU OPOLSZCZYZNY - BANIA FEST

Festiwal Dyni w Sercu Opolszczyzny - Bania Fest to popularna impreza odbywająca się w Krapkowicach już od 2015 roku. Wydarzenie w 2017 roku zdobyło wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Certyfikat OROT za kreatywne łączenie smaków i promocje regionu poprzez kulinaria.
Impreza opiera się na integracji uczestników i uświadamianiu jak ciekawym i dobrym składnikiem w gastronomii, ale także w przemyśle kosmetycznym jest DYNIA. 
Podczas festiwalu można zapoznać się ze smakiem dyni pod różnymi postaciami, podziwiać przeogromne dynie transportowane tutaj specjalnymi dźwigami (niektóre ważą powyżej 600 kg!), a także małe dynie ozdobne. W ramach wydarzenia odbywają się pokazy kulinarne, różnego rodzaju konkursy tematyczne: na najcięższą dynię, jesienne rzeźby itp. Imprezie towarzyszy oczywiście szereg wydarzeń towarzyszących: występy artystyczne, atrakcje dla dzieci, pokazy, liczne stoiska z regionalnymi produktami i stołami pełnymi darów jesieni, przetworów i ozdób, warsztaty itp. Podczas każdej edycji zostaje podjęta próba pobicia rekordu z przygotowaniem innej potrawy, której głównym składnikiem jest dynia, tak aby podkreślić jej wszechstronność zastosowania. Bito już m.in. rekordy w gotowaniu ponad 530 litrów zupy, 360,5 kg dżemu, 355 litrów risotto, 413 litrów leczo, przygotowaniu 2,5 tys. pierogów z dyniowym farszem.
Organizatorem festiwalu dyni w sercu Opolszczyzny jest  Powiat Krapkowicki.