BRZESKA BIESIADA PIWNA

Brzeg jest miastem o niezwykle bogatej tradycji browarniczej. To tu, już od  2014 r. w ostatni weekend września organizowana jest Brzeska Biesiada Piwna. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest Pan Janusz Piotrowicz – właściciel Restauracji Wozownia w Brzegu. Inspiracją dla niego była działalność brzeskich browarów, działających tu już od średniowiecza, po których zgromadził wiele pamiątek stanowiących elementy dekoracji wnętrza restauracji.
Imprezę co roku rozpoczyna rytuał uroczystego otwarcia nowej beczki z piwem przez wbicie szpuntu, któremu towarzyszy odczytanie uroczystego dokumentu przez herolda przy asyście rycerzy. Imprezie towarzyszą liczne koncerty, niespodzianki kulinarne, bogaty program artystyczny, upamiętnianie ważnych wydarzeń z historii Polski, a także wspólne biesiadne śpiewanie.
Marzeniem pomysłodawcy imprezy jest to, aby duchem nawiązywała ona do tradycyjnych „świąt piwa”, jak bawarski Oktoberfest, irlandzki St. Patrick Day czy australijski Beer Festiwal. Obserwując biesiadujących w restauracji „Wozownia” gości widział ich chęć do zabawy i kulturalnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu najbliższych i przyjaciół. Marzeniem właściciela wozowni było, aby była to impreza cykliczna i nie ograniczała się tylko do konsumpcji piwa. Ważniejsza dla niego stała się historyczna oprawa wydarzenia i możliwość prezentacji przy tej okazji lokalnych zespołów muzycznych i brzeskich talentów w różnych dziedzinach. Biesiadowanie wbrew samej nazwy imprezy stawało się sprawą drugorzędną.