WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO KARPIA OPOLSKIEGO

Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego organizowane od 2011 r. przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Opolszczyzna” ma na celu promowanie rybactwa i prezentację potencjału turystycznego, przyrodniczego i ekonomicznego stawów hodowlanych. Impreza co roku odbywa się w innym miejscu, a jej bohaterem jest oczywiście karp. Przez kilka dni można kosztować różnorodnych potraw rybnych, kupić świeże karpie, wziąć udział w licznych pokazach, warsztatach i konkursach kulinarnych. Organizowane są specjalne atrakcje dla najmłodszych, a także występy artystyczne, pokazy kulinarne, animacje, porady dietetyczne, zawody wędkarskie, promowana jest edukacja przyrodnicza i liczne stoiska lokalnych producentów i rękodzielników.

Jest to jedyna impreza pokazująca hodowlę ryb na Opolszczyźnie oraz umożliwiająca skosztowanie lokalnych ryb w wielu odsłonach. Na imprezie wystawiają się podmioty z sektora gastronomicznego oraz turystycznego. W dobie zwiększającej się świadomości ludzi na temat zdrowego żywienia, jedzenie lokalnych ryb (hodowanych w idei "slow food"), cieszy się coraz większą popularnością. Dodatkowo lokalny karp z Niemodlina wpisany jest na listę Ministerstwa Rolnictwa Produktów Tradycyjnych.

Impreza może poszczycić się wieloma nagrodami, w tym prestiżową Opolską Marką, a także nagrodą w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego – Certyfikat OROT 2016 w kategorii „wydarzenie”.