JARMARK CYSTERSKI W JEMIELNICY

JARMARK CYSTERSKI W JEMIELNICY

Utrzymany w średniowiecznym klimacie festyn organizowany jest w nawiązaniu do historii Cystersów, którzy do Jemielnicy przybyli z Rud koło Raciborza pod koniec XIII w. Bogaty program imprezy, która w 2022 r. odbyła się już po raz dziesiąty, obfituje w liczne atrakcje, takie jak warsztaty pisania gęsim piórem, czerpania papieru, garncarstwa, pokazy rzemiosł dawnych, prezentacje dawnych tańców, pokazy mody średniowiecznej, przejażdżki konne czy koncerty. Organizowane są historyczne wycieczki po Jemielnicy, podczas których zwiedzić można niedostępne na co dzień miejsca związane z zakonnikami. Organizowane są wystawy tematyczne w spichlerzu, m.in. "Zmierzch klasztorów", dawne szaty
liturgiczne, wystawy prac plastycznych o tematyce cysterskiej. Bogata jest także oferta handlowa z licznymi kramami, oferującymi wyroby rękodzielnicze od drewnianych rzeźb poprzez ceramikę, aż po wyroby wędliniarskie i cukiernicze.

Jarmark Cysterski zgłoszony przez Urząd Gminy Jemielnica otrzymał główną nagrodę w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikat OROT 2015.


Source URL: https://visitopolskie.pl/strona/wydarzenia/1126-jarmark-cysterski-w-jemielnicy