TUŁOWICE
Pierwsza wzmianka o Tułowicach pochodzi z 1447 roku i mówi istnieniu w miejscowości parafii p.w. św. Rocha. Nazwa Tułowice (niem. Tillowitz) pochodzi ponoć od imienia Tilo. Dziś, niestety, nie wiadomo jaka rolę odegrał ów Tilo przy zakładaniu osady. Natomiast zachowały się stanowiska archeologiczne potwierdzające obecność na tych terenach człowieka w pradziejach.
Obecnie miasto znane przede wszystkim z produkowanej tu jeszcze do niedawna porcelany, która do czasów II wojny światowej była eksportowana na cały świat. Fabrykę założył w XIX w. właściciel tutejszego pałacu - Ernst von Frankenberg-Ludwigsdorf, ale za jej światowym sukcesem stał jej drugi właściciel - Erhard Schlegelmilch. W czasach PRL działał tutaj Porcelit Tułowice, produkujący ceramikę użytkową na ogromną skalę. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest klasycystyczny pałac wzniesiony w 1824 r. na skutek rozbudowy stojącego tutaj niegdyś zamku. Dzisiaj jego wnętrza pełnią rolę internatu. Otacza go zabytkowy park o powierzchni ponad 6 ha.
Gmina Tułowice to najmłodsza z opolskich gmin, utworzona w 1992r. Cały obszar gminy włączony jest do chronionego kompleksu Borów Niemodlińskich i dzięki temu należy do najbardziej interesujących pod względem krajobrazowych i przyrodniczym terenów Opolszczyzny. Powierzchnia gminy wynosi 8113 ha z czego 70% to lasy o wysokiej wartości pod względem ekologicznym i gospodarczym.
W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Tułowice, Tułowice Małe, Skarbiszowice, Szydłów, Goszczowice i Ligota Tułowicka. Zaledwie 8 kilometrów dzieli Tułowice od Niemodlina, a 28 km od Opola. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 405 relacji Niemodlin-Korfantów-Prudnik, a wschodnią granicą gminy przebiega autostrada A4.