BASZTA W KRAPKOWICACH

Baszta w Krapkowicach nazywana jest także Wieżą Bramy Górnej lub Wieżą Bramy Prudnickiej. Wieża wykonana z kamienia łamanego w stylu gotycko-renesansowym, wzniesiona została w II połowie XIV wieku, a około roku 1580 została przebudowana. Jest to budowla prostokątna, trójkondygnacyjna w przyziemiu sklepiona kolebkowo. Baszta stanowiła cześć obwarowania miasta oraz była jedną z wież bramy górnej – zachodniej, z której droga prowadziła w kierunku Prudnika, Nysy i Kłodzka. Stanowiła obwarowanie dla komory celnej, w której clono towar przed wjazdem do miasta. Krapkowice posiadało jeszcze trzy takie bramy, północną - opolską, wschodnią - strzelecką – odrzańską lub niską, południową – kozielską. Zostały one rozebrane w XIX w. Ponadto w 1895 roku odcięto od bramy górnej południową część murów z do dziś widocznymi śladami po murach.
Obiekt w 2019 r. przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki której zyskał nowy taras widokowy, z którego oprócz panoramy miasta widać i Górę Św. Anny i Góry Opawskie (przy gorszej pogodzie dostrzec je na pewno pomoże zamontowana na tarasie luneta). Mury i attyka zostały odświeżone i zabezpieczone. Ponadto, po remoncie baszta zyskała profesjonalne oświetlenie, gabloty wystawiennicze w salach wystawowych na poszczególnych piętrach, a także miejsce na całoroczny punkt informacji turystycznej. Niezwykłą pamiątką po zwiedzeniu Baszty jest kartka z papieru czerpanego, wykonana własnoręcznie w działającej tu Wytwórni Papieru Czerpanego "Czerpuś". 

W 2007 roku krapkowicka baszta otrzymała wyróżnienie od ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Zadbany zabytek Anno Domini 2007". W ten sposób znalazła się wśród 18 najlepiej zadbanych obiektów zabytkowych w całej Polsce. To właśnie z tego miejsca, codzienne w samo południe nadawany jest hejnał Krapkowic.