MUZEUM KRZYŻA ŚWIĘTEGO W GÓRZE ŚW. ANNY

Muzeum Krzyża Świętego to prywatna placówka stworzona przez pasjonata sztuki sakralnej – Pana Ryszarda Makowieckiego, w całości poświęcona tematyce krzyża świętego. Muzeum zostało otwarte 1 czerwca 2020 roku w zabytkowym obiekcie, zbudowanym w latach 1700-1709 przez rodzinę von Gaschin - fundatorów Kalwarii annogórskiej. W obiekcie pierwotnie znajdował się Dom Pielgrzyma oraz Karczma „Gräflisches Gast Haus”.
Bogate zbiory umieszczone zostały w 11 salach ekspozycyjnych. Znajdziemy tu ciekawą kolekcję artefaktów związanych z Krzyżem Świętym. Między innymi: przedstawienia Drogi Krzyżowej, rzeźby i obrazy, ukazujące sceny ukrzyżowania Pana Jezusa, wizerunki arma Christi oraz świętych kościoła katolickiego z atrybutem Krzyża. Na piętrze Muzeum znajduje się „Sala Tysiąca Krzyży” z Krucyfiksami różnych wyznań, a w „Izbie św. Anny” obejrzeć można dawne pamiątki z Sanktuarium, annogórskie dewocjonalia oraz wizerunki Anny Samotrzeciej. W „Sali Pielgrzyma” zobaczymy tematyczne obrazy, przedsoborowe ornaty, książeczki Kalwaryjskie z annogórskich drukarni i laski pielgrzymów.
 Państwo Makowieccy mają w planach rozbudowę muzeum o taras widokowy, wypożyczalnię rowerów i cukiernię ze śląskimi wypiekami, a póki co można tu zjeść najlepsze na Górze Świętej Anny lody.