KĘDZIERZYN-KOŹLE

Miasto możliwości ze słynnymi Kozielskimi Koziołkami w herbie, w swoim obecnym kształcie powstało w 1975 r. z połączenia miast Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica, Sławięcice oraz obszaru gminy Sławięcice. Jego historia związana jest z losami Koźla, o którym najstarsze wzmianki pochodzą z 1108 r., a które prawa miejskie otrzymało w XIII w. Z tamtych czasów pochodzą zachowane do dziś pozostałości zamku Piastów Kozielskich, będące najstarszym zabytkiem Kędzierzyna-Koźla. Dziś w tym miejscu znajduje się Muzeum Ziemi Kozielskiej. Do ciekawych pamiątek przeszłości miasta należą także: fragmenty dawnych umocnień Twierdzy Kozielskiej z XVIII w., liczne kościoły, w tym gotycki pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu oraz zespół parkowo-pałacowy w Sławięcicach. Unikalną atrakcją jest niewątpliwie zabytkowy Kanał Kłodnicki, łączący Koźle z Gliwicami (Kłodnica). Zbudowany został w latach 1792-1812 i jest jednym z najstarszych europejskich kanałów żeglugowych, wyposażonych w śluzy komorowe. Odcinek przebiegający przez Kędzierzyn-Koźle należy do najlepiej zachowanych. Innym, godnym polecenia miejscem w mieście jest Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer-1944 - placówka muzealna stworzona przez pasjonatów w piwnicach Domu Kultury "Lech". 

Niewątpliwie, jedną z największych atrakcji turystycznych Kędzierzyna-Koźle i okolic jest rejs po Odrze i Kanale Kłodnickim ze śluzowaniem. W czasie jego trwania można zobaczyć Syfon Kłodnicki w Lenartowicach. Jest to przepust syfonowy dla rzeki Kłodnicy zbudowany z betonowych rur pod Kanałem Gliwickim. W Europie jest tylko kilka takich miejsc, gdzie rzeka przepływa pod kanałem. 

Kalendarz wydarzeń w Kędzierzynie Koźlu, dzięki któremu będziecie na bieżąco i nie umknie Wam żadna ciekawa impreza w okolicy znajdziecie tutaj.