GÓRA ŚW. ANNY - SANKTUARIUM I PARK

Góra Św. Anny - Sanktuarium i Park, fot. Błażej Duk

Góra św. Anny (404 m n.p.m.) to najwyższe wniesienie Wyżyny Śląskiej. Położona na Garbie Chełmu była najdalej na Śląsku wysuniętym wulkanem! Z uwagi na unikatowe walory geologiczne na ponad połowie obszaru utworzono Geopark Krajowy Góra św. Anny, będący jednym z trzech geoparków w Polsce. Z myślą o turystach pieszych i rowerowych wytyczono 10-kilometrową pieszo - rowerową ścieżkę geologiczną z 11 geostanowiskami z tablicami informacyjnymi. Dowiedzieć się tu można m.in. o początkach wulkanizmu, o tym, jak powstają skamieniałości, o zjawiskach tektonicznych czy życiu na rafie. Przebycie trasy zajmuje min. 6-7 godzin. Przez park przebiegają: szlak spacerowy im. Xawerego Dunikowskiego (4 km), Szlak Flory i Fauny (15 km), Szlak III Powstania Śląskiego (23 km), Szlak im. Jana Pawła II (10 km), Szlak im. Roberta Oszka (34 km), Szlak Powstańców Śląskich (98 km). Najcenniejsze obszary leśne to: rezerwat Lesisko, Boże Oko, Grafik i Biesiec, Dolina "Krowioka", kamieniołom Ligota Dolna i rezerwat roślinności kserotermicznej "Ligota Dolna". Wart uwagi jest również amfiteatr skalny, wybudowany przez hitlerowców w latach 30-tych ubiegłego wieku, w miejscu dawnego kamieniołomu. W czasach swojej świetności posiadał ok. 7 tys. miejsc siedzących na niższej platformie i 20 tys. stojących na wyższej. Źródła podają, że amfiteatr skalny mógł pomieścić nawet 300 tys. widzów, co czyniło z tego obiektu jeden z największych amfiteatrów w Europie.

W obrębie parku znajduje się także jedno z najbardziej znanych miejsc pątniczych na całym Śląsku – Sanktuarium św. Anny w Górze św. Anny. Warto zwiedzić je w środku oraz poznać historię i odczucia milionów pielgrzymów, którzy przybywali tutaj przez wiele stuleci. Największym skarbem sanktuarium jest XV-wieczna słynąca łaskami drewniana figura - relikwiarz św. Anny Samotrzeciej. Sufity i ściany bazyliki pokrywają liczne malowidła przedstawiające sceny z życia św. Anny, motywy biblijne oraz obrazy z franciszkańskiego życia zakonnego.

Sanktuarium na Górze Św. Anny odwiedziło aż trzech papieży! Kroniki klasztorne mówią, że 14 czerwca 1920 r. przybył tu Arcybiskup i Nuncjusz w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Z kolei 21 czerwca 1983 r. tłumy pielgrzymów uczestniczyły w nieszporach, którym przewodniczył św. Jan Paweł II. Wraz z nim obecny był Joseph Ratzinger, późniejszy Papież Benedykt XVI.


Source URL: https://visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/553-gora-sw-anny-sanktuarium-i-park