MUZEUM PORCELANY ŚLĄSKIEJ

Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2000 roku zakładu produkcji porcelany Porcelit w Tułowicach, założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem Fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji trafiała do USA, gdzie Fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych, tanich, wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.
Zaadaptowane wnętrza fabryki mieszczą zbiory porcelany pochodzące z najważniejszych śląskich wytwórni porcelany. W pomieszczeniach fabrycznych prezentowane są wystawy ukazujące postęp w procesie produkcji porcelany. Wystawy zorganizowane są w formie warsztatów dostępnych dla zwiedzających. Muzeum to miejsce służące kolekcjonerom do organizacji konferencji spotkań oraz aukcji historycznej porcelany.
Osobną częścią Muzeum będzie willa rodziny Schlegelmilch, gdzie w historycznych, zachowanych wnętrzach, powstanie wystawa poświęcona „kulturze stołu”.

Muzeum powstało z inicjatywy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, największej w Polsce niezależnej organizacji pozarządowej zajmującej się planową ochroną i promocją zabytków techniki.