DĘBIE

Skwer przy ul. Młyńskiej w Dębiu Fot. Gmina Chrząstowice

Dębie to najstarsza wieś w gminie Chrząstowice, powstała wkrótce po przejęciu chrześcijaństwa przez plemię Opolan. W Dobre Dambe (Rychenwald) już podobno w 1070 r. stał drewniany kościół. Przechowywano w nim jeszcze przez długi czas starą deskę, na której wyryta była powyższa data. Najstarsza pieczęć kościelna parafii Dębie zawiera ją jako datę powstania kościoła. Legenda mówi, iż w tym miejscu Najświętsza Maria Panna uratowała chłopa grzęznącego w bagnie. Dębie przez stulecia było jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i pątnictwa na opolskiej ziemi. W 1618 r. dzięki ofiarności mieszkańców i pielgrzymów zbudowano tu kościół murowany z okolicznego surowca: bazaltu i kamieni polnych. Spustoszenia dokonane przez Szwedów oraz prawie całkowite wymarcie mieszkańców doprowadziły do utraty przez Dębie praw parafii i od tego czasu mieszkańcy Dębia znowu należeli do parafii w Raszowej. Dopiero od 1867 r. parafia dębska zaczęła żyć na nowo. Dumą kościoła był cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a po drugiej stronie Jezusa Chrystusa, namalowany na metalowej blasze, a znaleziony przed wiekami na dębie. Podczas wielkiego pożaru w 1906 r. obraz spłonął razem z całym kościołem, ale uratowała się 400-letnia figurka z lipowego drewna przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem. Obecny kościół zbudowano po jego pożarze w latach 1909-10 w stylu neobarokowym. Od wieków czci się w nim kult NMP i św. Rocha. 
W polach między Dębiem a Dębska Kuźnią, na „Kamionce", znajdują się pokłady eksploatowanego dawniej bazaltu, a także kamienia węgielnego. Kamionka to dziś ciekawe miejsce dla turystów ceniących naturę – powstały tam trasy dydaktyczno-przyrodnicze z opisanymi występujących tam gatunkami roślin.

Dębie to teren o bogatych tradycjach hutniczych. Pierwsza wzmianka o kuźni pochodzi z 1531 r. Dowiadujemy się z niej, że niedaleko znajdowało się osiedle hutnicze. Łąki i pola pomiędzy Dębiem i Dębską Kuźnią nazywają się do dnia dzisiejszego "Kowołlowe".
Przy szkole funkcjonuje przedszkole z ogólnodostępnym placem zabaw oraz boiskiem wielofunkcyjnym i siłownią pod chmurką.
Na terenie wsi działa wiele organizacji organizujących wiele imprez, a są to m.in.: wodzenie niedźwiedzia, Dzień Chorego, Festyn Letni, dożynki, obchody Dnia św. Marcina czy wigilia dla seniorów. Co roku w kwietniu Dębie jest gospodarzem Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Chrząstowice.
Będąc w Dębiu warto zwróci uwagę na przydrożne krzyże, kapliczki i pomniki – zadbane i odremontowane. Na terenie miejscowości znajduje się m.in. pomnik poświęcony ofiarom wojen światowych czy kapliczka gietrzwałdzka będąca odwzorowaniem kapliczki NMP znajdującej się w Gietrzwałdzie.
W Dębiu można odpocząć i nabrać sił na pięknie urządzonym skwerze przy ulicy Młyńskiej. Warto też zobaczyć pomnik przyrody – aleję dębów szypułkowych przy ul. Parkowej.


Source URL: https://visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1272-debie