TRASA "ODKRYWAJ ZIELONE OPOLE"

Opole z roku na rok pięknieje, budynki przechodzą rewitalizację a skwery, bulwary i parki zazieleniają się. Aby pokazać przyrodnicze uroki miasta powstała trasa „Odkrywaj zielone Opole”. Jednym z urokliwych zakątków miasta są Bulwary Karola Musioła. Łącznie mają około 3 kilometrów długości i wiodą tuż nad brzegiem Młynówki. Ten obecnie malowniczy odcinek był niegdyś starym korytem Odry, kiedy podczas wielkiej powodzi w 1600 roku rzeka zmieniła swój bieg. Obecnie bulwary są miejscem spacerów, biegaczy, rowerzystów czy miłośników nordic walking. Kolejnym punktem jest Park Nadodrzański z malowniczymi alejkami, siłownią na powietrzu oraz placem zabaw i ścianką wspinaczkową. W parku znajduje się również popiersie Junony, zbudowanej z opolskiego cementu. 
Najliczniej odwiedzanymi miejscami w Opolu jest Wyspa Bolko oraz Ogród Zoologiczny, które co roku przyciągają rzesze turystów. W zabytkowym parku na Wyspie Bolko znajdziemy mnóstwo krętych alejek, ścieżek pieszych i rowerowych. Ciekawie prezentuje się odnowiona „Ścieżka zdrowia” o dystansie 2,3 km, na której znajduje się 15 urządzeń do ćwiczeń oraz „Ścieżka przyrodnicza” z 8 tablicami informacyjnymi. Wyspa Bolko jest ptasim rajem. Zaobserwowano tutaj ok. 200 gatunków ptaków. 

Wiele z nich to gatunki rzadkie na Śląsku, jak np. ślepowron, który wymieniony jest w załączniku I Dyrektywy ptasiej i podlega szczególnej ochronie. Oprócz ptaków na wyspie znajdziemy także kumaka nizinnego, zająca szaraka, bobra europejskiego czy liczne sarny europejskie. Występuje również rzadki okaz chrząszcza – biegacz Scheidera. Uwagę przyciągają piękne okazy starodrzewu, w tym buki, graby i topole. Najstarsze drzewo to Dąb Piastowski, o obwodzie 480 m. Park w 1993 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Na wyspie znajduje się także plac zabaw dla dzieci i kawiarnia. To idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają kontakt z przyrodą. Uzupełnieniem jest Ogród Zoologiczny, w którym mieszka aż ponad 1,5 tysiąca zwierząt. Dla najmłodszych utworzono mini zoo, gdzie można nakarmić i pogłaskać oswojone zwierzęta, przygotowano również place zabaw i punkty gastronomiczne. Paradoksalnie, po powodzi w 1997 roku opolskie Zoo odżyło. Zostało zrewitalizowane, przybyło zwierząt i obecnie jest jednym z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w całej Polsce.