TRASA "POZNAJ HISTORIĘ" W OPOLU

Trasa „Poznaj Historię w Opolu” jest ciekawym przykładem, jak można połączyć zwiedzanie pomników z nowoczesną technologią tak, aby spacer po mieście nigdy nie był nudny. Często jest tak, że przechodzimy koło jakiegoś pomnika i chcielibyśmy dowiedzieć się coś na jego temat, a nie ma żadnej informacji. W Opolu dzięki specjalnej aplikacji niektóre pomniki „mówią”. Wystarczy zeskanować kod QR, który znajduje się przy pomniku a postać z pomnika „zadzwoni” do Was i opowie swoją historię. Początkowo mogliśmy posłuchać historii pięciu pomników: księcia Kazimierza I, Ceres z fontanny przy pl. Daszyńskiego, Papy Karola Musioła, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, Kabaretu Starszych Panów. Obecnie oferta została rozszerzona też na inne obiekty, na które warto zwrócić uwagę: pomnik o Polskość Śląska Opolskiego, pomnik Brońmy Swego Opolskiego, Junona, Dama Pasiecznej, studnia św. Wojciecha oraz niezwykłe drzwi w Katedrze św. Krzyża.
Opole jest pierwszym miastem w Polsce, które skorzystało z aplikacji „ożywiającej” pomniki. Jest to bardzo nowatorski pomysł godny polecenia. Aplikacja oprócz przedstawienia historii danego obiektu, pokaże nam, gdzie w pobliżu znajduje się inny pomnik objęty projektem „Poznaj historię”. Z aplikacji można także pobrać mapkę z pomnikami oraz filmiki.
Dodatkowo wzdłuż ul. Krakowskiej na ławkach również znajdziemy kody QR. Po ich zeskanowaniu można obejrzeć króciutkie filmy, powstałe podczas „Kawiarenek z Gwiazdami". Jest to uwielbiane przez opolan wydarzenie towarzyszące Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu. Opolski Rynek zapełnia się fanami, którzy mogą posłuchać interesujących wywiadów z gwiazdami festiwalu oraz obejrzeć archiwalne nagrania.