SZLAK LEGEND NYSKIEGO KSIĘSTWA JEZIOR I GÓR

Na Szlak Legend Nyskiego Księstwa Jezior i Gór składają się legendy i podania: O zaginionej wsi Wechczewicz (Chociebórz), Historia Vincenza Priessnitza (Głuchołazy), Legenda o złotych górach i koziej szyi (Głuchołazy), Perła w głębinie. Legenda o głębinowskim kościele (Głębinów), Cicha Dolina, Legenda o szczerym Jakubie (Jarnołtówek), Legenda o skrzacie zwanym Ludoszą, Kopę Biskupią (Jarnołtówek), Święty Jerzy, templariusze i diabelski szpon (Kałków), Historia o dwóch braciach młynarzach (Niwnica), Legenda o otmuchowskim zamku, nieszczęśliwej miłości i pięknym sokole (Otmuchów), Legenda o Paczkowskich kawkach (Paczków), Legenda o św. Jakubie (Pakosławice), Dzieje pałacu (Pietrowice Nyskie), O synu drwala i najstarszym szlaku (Podlesie), Legenda o zaginionym mieście Rosenau (Pokrzywna), Historia o obrazie słynącym cudami i Szwedzkiej Górce (Przydroże), Prawdziwa historia o zakazanej miłości Broni i Gerarda (Ścinawa Nyska), Historia o kościółku w szczerym polu (Sidzina), Opowieść o rycerzu bez głowy i wielkiej nieszczęśliwej miłości (Skoroszyce), Legenda o długiej miłości i sianokosach (Stary Paczków), Legenda o tym jak bochen chleba w kamień się zmienił (Wilamowice Nyskie).
W każdej z wyżej wymienionych miejscowości znajdziemy punkt ze słupem informacyjnym, na którym widnieje opis danego miejsca wraz z legendą. Na słupach zamieszczono także kody QR, które po zeskanowaniu smartfonem przeniosą nas do strony internetowej, na której znajduje się szczegółowy opis atrakcji.
Szlak ten można podzielić na kilka tematów, ułatwiających organizację wycieczek: Kościelnym szlakiem (Kałków, Głębinów, Pakosławice), Śladami nieszczęśliwych miłości (Stary Paczków, Otmuchów, Skoroszyce, Ścinawa Nyska), Szlakiem podstępów i zbrodni (Chociebórz, Jarnołtówek, Kopa Biskupia, Ścinawa Nyska), Szlakiem zamków, wież i pałaców (Jarnołtówek, Kopa Biskupia, Otmuchów, Piotrowice Nyskie, Paczków), czy też W pogoni za dobrobytem (Chociebórz, Kałków, Głuchołazy, Jarnołtówek, Kopa Biskupia, Niwnica).
Uzupełnieniem tablicy jest mapa z naniesionymi punktami szlaku, która również ułatwi nam odnalezienie kolejnych punktów na szlaku.