NYSKA DROGA ŚW. JAKUBA

Drogi św. Jakuba są częścią europejskiej sieci szlaków Camino de Santiago, które prowadzą do grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela (Hiszpania). W 1993 roku szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela na terytorium Hiszpanii, a w 1998 roku na obszarze Francji, został wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. To najdłuższe oznakowane chrześcijańskie szlaki pielgrzymkowe (pątnicze). W Polsce kult św. Jakuba wprowadzili benedyktyni w czasach Kazimierza Odnowiciela (XI wiek).
W województwie opolskim jedną z odnóg szlaku pielgrzymkowego jest Nyska Droga św. Jakuba. Oficjalne otwarcie szlaku nastąpiło w 2010 roku podczas corocznego Jarmarku św. Jakuba w Nysie. Trasa liczy 106 km i przebiega dawnym traktem handlowym. Oznakowana jest żółtą muszlą na niebieskim tle. Szlak prowadzi od Jakubowej Studni na Górze Parkowej w Głuchołazach, przez Bodzanów (klasztor oblatów), Biskupów (jeden z czterech w Polsce klasztorów Benedyktynów), Nysę (Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki – Pomnik Historii), Pakosławice, Kopice, Lewin Brzeski do Skorogoszczy (kościół św. Jakuba), gdzie dochodzi do Drogi św. Jakuba „Via Regia”, która idzie wzdłuż Odry.
Aby ułatwić pielgrzymom drogę został wydany przewodnik oraz folder z opisem tras i mapkami. W Punkcie Informacji Turystycznej, mieszczącym się w Bastionie św. Jadwigi można uzyskać wszelkie informacje dotyczące noclegów oraz punktów gastronomicznych na szlaku.