TRASA FESTIWALOWA W OPOLU

Wrocław szczyci się krasnalami, a opolanie mają… ptaszki. Trasa Festiwalowa powstała w 2016 roku i przebiega przez miejsca związane z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Szlak wyznaczają budki z ptaszkami. Budki swoim wyglądem nawiązują do symbolu miasta – Wieży Piastowskiej. Oprócz budek z ptaszkami na trasie spotkamy także „ptaszki nawigatory”, które wskazują kierunek trasy. Każda budka z ptaszkiem posiada kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem pozwoli zapoznać się z historią danego miejsca.
Budki i ptaszki zostały wykonane z brązu. Modele powstały w Pracowni Rzemiosła Artystycznego Jerzego Piechnika. Ich projektantem jest miejscowy artysta, Andrzeja Czyczyło. Budki są długości 50 cm i zawieszone są na wysokości ok. 2 metrów. Pod nimi, na wysokości oczu, dostępny jest kod QR. Ptaszki symbolizują rozśpiewane Opole.
Trasa Festiwalowa rozpoczyna się przy Dworcu Głównym i wiedzie ul. Krakowską przez Hotel Mercure – dawny Hotel Opole, a jeszcze wcześniej Hotel Dworcowy. Potem skręca do Dworku Artystycznego przy zbiegu biegu ulic Sempołowskiej i Klasztornej. W Dworku działa Klub Muzyczny Dworek Artystyczny, a na ścianie znajduje się Opolska Aleja Gwiazd. Kolejnym punktem jest Wzgórze Uniwersyteckie ze Skwerem Artystów, na którym znajdziemy pomniki wybitnych artystów, takich jak Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen, Jerzy Grotowski i inni. A już będąc po koncertach, wszyscy muzycy spotykali się w rynku w dawnej restauracji Pająk, aby wspólnie imprezować. Kolejny punkt na trasie to aleja gwiazd w Rynku oraz pomnik Papy Musioła (twórcy powstania Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki oraz Amfiteatru). Następnie trasa wiedzie nas nad Stawek Barlickiego, gdzie można posłuchać grającej fontanny z polskimi przebojami. Koniec trasy znajduje się przy Amfiteatrze. Tutaj koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Przed muzeum znajduje się obelisk Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa – pomysłodawcy organizacji festiwalu.