REZERWAT SIEDEM ŹRÓDEŁ W OLEŚNIE

Uroczysko leśne „Siedem źródeł” powstało w XVII wieku i związane jest z rozbudową drewnianego kościółka św. Anny w Oleśnie. Prace przy rozbudowie świątyni utrudniały rozliczne bagna i torfowiska. Według legendy cieśle codziennie modlili się do św. Anny, aby pomogła im w osuszeniu podmokłego terenu. Któregoś dnia siedmiu z nich poszło do lasu, aby ściąć potrzebne drzewa na budowę kaplic. Wówczas przy każdym z nich trysnęło źródło, a kiedy wrócili z lasu okazało się, że teren wokół kościoła jest suchy. Od tamtej pory miejsce ze źródełkami nazwano „Siedem źródeł”. 
Miejsce to już od wieków było odwiedzane przez pielgrzymów oraz pątników w drodze na odpust św. Anny. Woda ze źródła gasiła pragnienie i pozwalała obmyć się z kurzu po wielu dniach wędrówki. Przed wojną stała tutaj karczma, a jej specjałem był pstrąg naszpikowany słoniną oraz oleskie kluski różane. Na przełomie XVIII i XIX wieku spotykano się nad źródliskiem w niedziele i święta, i urządzano tutaj zabawy z tańcami. Po II wojnie światowej miejsce to uległo zapomnieniu i dopiero od kilku lat ponownie jest najchętniej odwiedzanym terenem śródleśnym.
Woda z owych źródeł podobno posiada uzdrawiające właściwości. Nad brzegiem stanęły kapliczki św. Anny i św. Huberta oraz stacje drogi krzyżowej. W pobliżu postawiono wiatę turystyczną wraz z ławkami oraz miejscem na ognisko bądź grilla. W 2006 roku posadzono Dąb Papieski nr 57, który został poświęcony przez Jana Pawła II. Przez teren przebiega również edukacyjna ścieżka z tablicami zatytułowana jest „Siedem Źródeł - leśne sanktuarium”.