OPOLSKI SZLAK WINNIC

Opolski Szlak Winnic powstał w celu promowania enoturystyki w Województwie Opolskim, które jest jednym z najszybciej rozwijających się winiarskich regionów w kraju. 
Wycieczkami do opolskich winnic i miejsc związanych z kulturą uprawy winorośli interesują się nie tylko pasjonaci dziedzictwa kulinarnego i kulturowego naszego regionu, ale także turyści głodni odkrywania nowych miejsc. Enoturystyka dostarcza wielu wrażeń, zaspokaja nie tylko zmysł smaku, ale również pozwala na kontakt z naturą i malowniczymi widokami oraz na poznawanie walorów przyrodniczych regionu.
Na Opolskim Szlaku Winnic znajdziemy działające od kilku lat winnice o bardzo zróżnicowanej ofercie, które przyciągają coraz większą rzeszę miłośników wina. Winnice te posiadają spersonalizowane oferty dla turystów i zwiedzających i zachęcają do korzystania ze szlaku i atrakcji obiektów enoturystycznych w regionie. Oferty usługowe winnic obejmują coraz to nowe atrakcje: zwiedzanie winnic połączone z degustacją, udział w winobraniach i procesie przerobu owoców, możliwość zorganizowania pikników, różnego rodzaju warsztatów, sesji fotograficznych, imprez firmowych i rodzinnych i wiele innych. 
W niektórych winnicach jest możliwość skorzystania z noclegów, czy to w formie caravaningu, czy też w ekskluzywnych wnętrzach pałacowych lub gospodarstwach agroturystycznych w otoczeniu zieleni i z dala od tłumów. 

Opolski Szlak Winnic w 2021 r. w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2021 otrzymał Certyfikat Specjalny OROT.