PARK ZAMKOWY W DĄBROWIE

Liczący ponad 400 lat przepiękny zamek w Dąbrowie, będący dziś własnością Uniwersytetu Opolskiego, leży w otoczeniu parkowego starodrzewu. Zamkowy park mierzy 22 hektary i w przeciwieństwie do zamkniętego na co dzień zamku jest dostępny i otwarty dla zwiedzających.
To świetne miejsce na spacer wśród zieleni, rodzinny piknik, czy przepiękne sesje zdjęciowe. 
W wyniku rewitalizacji parku przeprowadzonej w 2017 roku, na jego terenie pojawiły się lampy solarne, domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Pomiędzy alejkami i ścieżkami znajdują się zarośnięte oczka wodne, aleje drzew, spore polanki i wiaty dla spacerowiczów. Ustawione wzdłuż ścieżek tablice informacyjne przybliżą przyrodę i historię tego miejsca. Park zachował też ślady dawnej świetności – przypominają o niej zarośnięte i prowadzące donikąd schodki czy pozostałości tarasów widokowych. Parkowymi ścieżkami można dotrzeć także do ruin kaplicy pałacowej, której wspomnienie znajduje się już tylko na tablicy informacyjnej.  
Park zachwyca o każdej porze roku. Warto tu zajrzeć. To zaledwie 11 km od Opola – ze stolicy województwa opolskiego można tu dojechać w dziesięć minut, a ze zjazdu z autostrady A4 na węźle Opole Zachód – w pięć.
Na terenie parku przy Zamku w Dąbrowie odbywają się również różne imprezy cykliczne. Jedną z nich jest festiwal poezji śpiewanej „Zamczysko”. Gmina Dąbrowa organizuje tam również „Biegi Przełajowe” i „Zlot Klasyków” – imprezę poświęconą pojazdom zabytkowym: samochodom i motocyklom.