KAMIONKA PIAST W OPOLU

Kamionka Piast w Opolu to atrakcyjne miejsce w Śródmieściu ze ścieżkami pieszo-rowerowymi, placami zabaw, siłownią, parkiem dla psów oraz całorocznym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, a także stanicą dla płetwonurków. To piękny i bardzo funkcjonalny teren dla całych rodzin z ciekawie zaaranżowaną przestrzenią. Szczególnie duże wrażenie robi pływający na wodzie pomost z przepiękną panoramą całego akwenu, zbudowany specjalnie dla płetwonurków, gdyż Kamionka Piast to jedno z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych w regionie miejsc do nurkowania. Warto podkreślić, iż jest to teren objęty ochroną, niedostępny do kąpieli, a jedynie dla płetwonurków, którzy mogą tutaj zanurkować na 15 m głębokości. Akwen przeznaczony jest raczej dla bardziej doświadczonych nurków, lub pływających z dobrym przewodnikiem.
W tym marglowym kamieniołomie występują takie gatunki ryb jak: płoć, wzdręga, okoń, lin, szczupak, węgorz, sumik karłowaty, jazgarz, sum, karaś srebrzysty, jaź, kleń. Dno porośnięte jest roślinnością, wśród której przeważają ramienice i rdestnice. 
Pod wodą zatopionych jest także sporo platform na różnych głębokościach, można tu spotkać m.in.: manekina, wrak malucha - fiat 126P, ruiny zatopionego domku, rusztowanie z lustrem, ścianki marglowe, co stanowi nie lada gratkę dla fotografujących nurków. 
Podczas intensywnych prac rewitalizacyjnych tego kilkuhektarowego terenu w sercu miasta, które zakończyły się pod koniec 2021 r. zlikwidowano pozostałości po hali nieistniejącej już cementowni, chociaż zachowano charakterystyczne filary. Powstał przy nich także parking na 54 auta.