RUINY ZAMKU W ZAKRZOWIE

Według legendy, ten XIV wieczny zamek, podobnie jak kilka innych w okolicy należał do Templariuszy. Opowieści mówią o wojnach krzyżowych, wielkich wyprawach i porwaniach księżniczek. Zamek wielokrotnie zmieniający właścicieli przebudowany został na barokowy pałac. Niestety, w XIX w. został zniszczony przez ówczesnego gospodarza, który zadłużony, a opanowany "gorączką" skarbu templariuszy, niemal rozebrał go w poszukiwaniu rzekomego majątku ukrytego w murach budowli. Gdy niczego nie znalazł, podpalił rezydencję, co doprowadziło ją do niemal całkowitego zniszczenia.
Ruiny zamku pochodzące z IV wieku zlokalizowane na terenie pałacowo-gospodarczym wśród soczystej zieleni  drzew i krzewów prezentują się niezwykle uroczo. 
Obok stawu znajduje się drugi obiekt - pałac rodziny Magdelung, która rozwinęła przemysł wapienniczy w okolicy. Rodzina była właścicielem tej okolicy aż do 1945 r. Potem majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od 1996 r. do roku 2001 pałac powstawał z prochów prawie od nowa, aż nowy właściciel otworzył go na nowo jako kompleks restauracyjno-hotelowy.