SZLAK CZAROWNIC

Szlak Czarownic w Muzeum Wodna Twierdza w Jeseniku, fot. Milusiowe przygody

Trasa powstała w ramach projektu „Szlakiem czarownic po polsko-czeskim pograniczu” upamiętnia miejsca XVII-wiecznych kaźni kobiet posądzonych o czary. Szlak Czarownic po stronie polskiej oznaczono kolorem czarnym. Wiedzie on przez: Paczków - Pomianów Dolny - Lubiatów - Ligota Wielka - Sarnowice - Otmuchów - Ulanowice - Grądy - Rysiowice - Karłowice Wielkie - Słupice - Nowaki - Radzikowice - Sękowice - Nysa - Konradowa - Wyszków Śląski - Niwnica - Domaszkowice - Wierzbięcice - Kępnica - Stary Las - Nowy Las - Charbielin - Jarnołtówek - Skowronków - Konradów - Głuchołazy - Zlaté Hory - Rejvíz - Česká Ves - Jeseník - Vernířovice - Sobotín - Velké Losiny - Rapotín - Šumperk - Mírov – Mohelnice. Trasa liczy 233 km. Na szlaku ustawione są tablice informacyjne z mapą szlaku i opisem wydarzeń historycznych. Dla rowerzystów przygotowano Regionalną Kolarską Odznakę Turystyczną „Szlaku czarownic”. Regulamin jej zdobycia mieści się na stronie nyskiego starostwa, www.powiat.nysa.pl oraz Klubu Turystyki Kolarskie Ktukol z Głuchołaz: www.ktukol.pl 
Najbardziej znane miejsca na trasie to: Muzeum Powiatowe w Nysie z wystawą poświęconą procesom czarownic. Pierwsza część to Izba Zielarki z informacjami dotyczącymi zielarek, znachorek, ziołolecznictwa, akuszerek oraz naczyń przez nie wykorzystywanych. W Sali Sądowej postawiono stół przy którym zasiadał inkwizytor, z księgą „Młot na czarownice”. Jest tu także portret biskupa pomocniczego, Jana Baltazara Liesch von Hornau, który zdecydował o postawieniu w Nysie pieca do palenia czarownic. Kolejną część ekspozycji stanowi Więzienie i Sala Tortur. Tu znajdują się kajdany, zakładane na szyję „widełki heretyka”, a także „łapacz”, czyli obroża na szyję z umieszczonymi po wewnętrznej stronie kolcami. Na zamkowym dziedzińcu znajdują się plansze obrazujące drogę skazanych, czyli mapę miejsc na Śląsku, w których toczyły się procesy czarownic.


 

Inne miejsca związane z polowaniami na czarownice znajdujące się na szlaku to Dom Kata w Paczkowie, grób czarownicy w Jarnołtówku, Góra Szubieniczna w Głuchołazach. Na trasie znajduje się także mnóstwo zabytków niezwiązanych z wiedźmami. Będąc w Paczkowie warto zobaczyć świetnie zachowane mury obronne. W Nysie znajdziemy urokliwe kamieniczki, Dom Wagi, Twierdzę i inne unikatowe budowle. W okolicach Głuchołaz poznamy miejsca, w których wydobywano złoto. Na trasie znajduje się sporo zabytkowych kościołów, krzyży pokutnych, zamków. Ponadto, szlak przebiega przez jeden z najpiękniejszych krajobrazowo terenów wokół gór, jezior i lasów.

Szlak Czarownic po czesko-polskim pograniczu wybrany został Najlepszym Produktem Turystycznym i zdobył Certyfikat OROT w 2010 r. w kategorii „Szlak”.


Source URL: https://visitopolskie.pl/strona/aktywnie/1333-szlak-czarownic