JEZIORO SREBRNE W OSOWCU

Jezioro Srebrne zwane też Szmaragdowym jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku wśród mieszkańców Opola i okolicznych wiosek. Położone w pobliżu miejscowości Osowiec koło Turawy. Jezioro powstało w wyniku wybierania żwiru do umocnienia wałów Dużego Jeziora Turawskiego, ma 12 hektarów powierzchni, a jego głębokość sięga do 10 metrów, choć w niektórych miejscach nawet do 17 metrów. Niewątpliwą zaletą jeziora jest czyściutka woda i ciekawe położenie wśród lasu. Jezioro bowiem otacza kompleks Lasów Stobrawsko–Turawskich.
Wejście na teren kąpieliska jest bezpłatne. Płatny natomiast jest parking, camping, miejsce namiotowe czy przyłącze prądu.
Na południowym brzegu jeziora znajduje się piaszczysta plaża, plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w siatkówkę plażową. Jest też lokal gastronomiczny, kilka food tracków z lodami, goframi i fast-foodami. Do dyspozycji gości wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Zbiornik jest doskonale zarybiony, można tu natrafić na karpia, lina, szczupaka, płoć, okonia. Po wniesieniu specjalnej opłaty (nie jest wymagana karta wędkarska) istnieje możliwość wędkowania. Obiekt posiada sanitariaty z prysznicami i toaletami.
To idealne miejsce do wędkowania, fotografowania i odpoczynku od miejskiego hałasu. Wieczorami odbywają się też imprezy z muzyką klubową. W sierpniu niesamowity festiwal muzyki elektronicznej Silver Lake Festival dla fanów muzyki elektronicznej, trance i techno. Oprócz muzyki atrakcją festiwalu są liczne warsztaty i stoiska artystyczne.