JEZIORO ŚREDNIE TURAWSKIE

Jezioro Średnie znajduje się po południowej stronie Jeziora Dużego (Turawskiego). Powstało po wydobyciu żwiru, potrzebnego do budowy zapory dużego zbiornika. Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację, dzięki czemu jest teraz jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków. Głównym problemem jeziora były sinice, które skutecznie odstraszały potencjalnych amatorów wodnych. Kilka lat temu na środku jeziora postawiono aerator. Urządzenie to wtłacza pod wodę powietrze z dodatkiem specjalnych preparatów, które uniemożliwiają rozwój bakterii, przez co woda w jeziorze jest czysta. Aerator napędzany jest energią wiatru. 
Nad jeziorem znajduje się czysta, piaszczysta plaża, a nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. Jezioro Średnie posiada świetną infrastrukturę, w tym boisko do gry w siatkówkę plażową, place zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki i rowery wodne), wypożyczalnia zwykłych rowerów, stanowisko naprawy rowerów, siłownia na świeżym powietrzu oraz liczne lokale gastronomiczne. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest Park Linowy Linolandia z fantastycznymi przeszkodami. To idealne miejsce dla ceniących sobie aktywny wypoczynek. Wokół jeziora powstał oświetlony deptak dla spacerowiczów. Przy promenadzie postawiono ławeczki i kosze na śmieci. 
Jezioro Średnie jest świetnym miejscem wypoczynku, uprawiania sportów wodnych czy wędkowania. Wokół jeziora powstały liczne ścieżki rowerowe, którymi można objechać całe jezioro.