SZLAKIEM ZAMKÓW I PAŁACÓW WOKÓŁ OPOLA

Trasa 2: Szlakiem zamków i pałaców wokół Opola
Trasa łatwa, 52 km, czas przejazdu ok. 4-5 godzin

Opole centrum – Opole Sławice – Żelazna – Niewodniki – Narok – Skarbiszów – Karczów – Dąbrowa – Chróścina – Opole.

Zwiedzamy po drodze:
Niewodniki – pałac wybudowany w 1872 roku przez Juliusa Wichelhausa; przykład architektury rezydencjonalnej łączącej styl francuskiego baroku i neorenesansu; obecnie w rękach prywatnych.
Narok – pałac wzniesiony w II poł. XVIII wieku; w 1858 kupił go Friedrich von Wichelhaus, który przebudował pałac w stylu anglikańsko-bizantyjskim; obecnie w rękach prywatnych.
Skarbiszów – zrewitalizowany w 2019 roku park podworski, w którym stanęły huśtawki, zjeżdżalnie, siatki do wspinania w różnych wariacjach, piaskownica, siłownia na powietrzu.
Karczów – barokowy pałac z 1791 roku, przebudowywany kilkukrotnie; w 1998 roku przekazany Politechnice Opolskiej; obecnie w rękach prywatnych.
Dąbrowa – wybudowany w latach 1615-1617 na zlecenie Joachima von Tschetschau-Mettich; ciekawostką są oryginalne kręcone kominy; pierwotne wyposażenie zamku nie zachowało się; obecnie własność Uniwersytetu Opolskiego.
Chróścina – dworek wzorowany na szwajcarskiej góralskiej chałupie powstał ok. 1889 roku dla ówczesnego właściciela, Tadeusza Szymońskiego; od 1950 roku szkoła, potem Zespół Szkół Zawodowych; obecnie własność Gminy Dąbrowa. Warte uwagi są także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła z lat 1792-1793; dzwonnica kościelna, której dolna część pochodzi z XV/XVI wieku; ruiny drewnianego wiatraka z XIX wieku.