NOWA WYSTAWA CZASOWA W MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO W OPOLU

Tags

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zaprasza na wystawę rysunku i malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza, organizowaną z okazji 50.-lecia jego twórczej pracy. Wernisaż 21.07.2023 godz. 17:00 


Stanisław Białogłowicz urodził się w 1947 roku w Dukli na Podkarpaciu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego). Po dyplomie rozpoczął samodzielną pracę twórczą i dydaktyczną w szkolnictwie artystycznym.
Od 1973 roku do lat 90. XX wieku artysta był czynny w Nysie, pracował w tamtejszym Państwowym Ognisku Plastycznym, a następnie w Wydziale Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej z siedzibą w Nysie. W latach 1983 oraz 1990–1993 był członkiem zarządu opolskiego okręgu ZPAP. Uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego w zakresie malarstwa, od 2005 r. jest profesorem zwyczajnym. Życie zawodowe związał także z Rzeszowem, przez wiele lat prowadził autorską pracownię malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pracował ponadto w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. 
Stanisław Białogłowicz uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne oraz rysunek. Był komisarzem plenerów artystycznych i wystaw zbiorowych (m.in. Klimaty – wystawa prac uczniów profesora Wacława Taranczewskiego). Jego malarstwo sytuuje się w nurcie figuracji, czerpie z ikony oraz z rozwiązań abstrakcyjnych. 


Moje obrazy są niejako z pogranicza dwóch światów. Od wielu lat próbuję pogodzić dwie rzeczywistości. Rzeczywistość metafizyczną, trudną do wglądu oraz wewnętrzną, bardzo osobistą, prywatną. Korzystam również z rzeczy możliwych do zaobserwowania, zewnętrznych. Myślę tutaj o tych doświadczeniach, których obrazy mogą dotykać pejzażu, ostatnio stanowiącego dla mnie silną i częstą inspiracją.
… 
Malując obraz, na każdym etapie jego powstawania widzę, w jakim stopniu wyraża on powód zmaterializowania się idei i swoje przeznaczenie. Z takiego właśnie myślenia powstały dotychczasowe cykle rysunków i malarstwa. Każdy cykl był zakotwiczony w myśleniu, które przekształcałem w znak, formę artystyczną, wyrażając treść ucieleśnioną w formie, tak jakbym zobaczył własną figurę na zewnątrz, a jednocześnie czuł i słyszał tą postać od wewnątrz.

---
Zapis ukryty
50-lecie pracy twórczej Stanisława Białogłowicza
21.07.2023-26.08.2023
kuratorki:
Joanna Filipczyk
Marta Podstawa-Boulkroune
organizacja wystawy:
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
prace ze zbiorów:
Artysty
Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Okręgu Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków