Уважаемые гости, веб-сайт VisitOpolskie находится на стадии разработки. Все письма и мнения просим направлять по адресу: u.kiraga@ocit.pl Приносим извинения за временные трудности.

Wystawa „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)" w Prudniku14 Июнь - 31 Июль

Zapraszamy na otwarcie unikatowej wystawy archeologicznej „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)”.
Jest ona rezultatem badań prowadzonych w latach 2006-2008 przez Zespół Badań Ratowniczych IAE PAN, wówczas Oddział we Wrocławiu w miejscowości Domasław pod Wrocławiem. Natrafiono wtedy na wielokulturowe stanowisko użytkowane od młodszej epoki kamienia aż po wczesną epokę żelaza. Jednak chyba najbardziej interesującym odkryciem jest nekropolia arystokracji datowana na VIII-VI w. p.n.e. Groby z tego okresu charakteryzują się nie tylko mnogością wyposażenia ale przede wszystkim bardzo bogatym, wręcz luksusowym zespołem zabytków. Poza naczyniami ceramicznymi znalazły się tutaj m.in. takie przedmioty jak złote ozdoby, brązowe, importowane naczynia, żelazne miecze czy bursztynowe paciorki. Jednak niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem, rewelacją na skalę europejską jest czterokołowy malowany wózek ceramiczny  pochodzący z jednego z bogato wyposażonych grobów komorowych. Świadczy to o intensywnych kontaktach i oddziaływaniach kręgu cywilizacji śródziemnomorskich na tereny Śląska. 

Wernisaż: 14 czerwca 2019r., godz. 18:00
Ekspozycja będzie dostępna do 31 lipca 2019r.

Wystawa jest organizowana przez:

  • Zespół Badań Ratowniczych IAE PAN Oddział Wrocław
  • Muzeum Archeologiczne Oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej

 

Спасибо! Заявление принято. Благодаря Вам, мы можем постоянно повышать качество доступной информации.

Заполните регистрационную форму.

Имя:
Контакт:
Повод:

Спасибо! Заявление принято. Благодаря Вам, мы можем постоянно повышать качество доступной информации.

Заполните регистрационные данные.

Имя:
Контакт:
Опишите ошибку: