Nazwa obiektu

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku

Kategoria: Kościoły i klasztory
Dane adresowe
Dodatkowe informacje

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła nastąpiło 6 listopada 1983r. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcono 28 czerwca 1987r. Konsekratorem był biskup Jan Bagiński. Projekt kościoła został sporządzony przez państwa Krystynę i Jacka Kucharzewskich - pracowników Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Opolu, natomiast jego budowę poprowadził inż. Paweł Kupka z Suchego Boru. 
Kościół NSPJ otrzymał tytuł Mister Architektury Opolszczyzny w 1988roku.

Nowoczesny kompleks tworzą: Kościół, część mieszkalna i kancelaryjna, aula wraz z łącznikiem, część społeczna: zakrystia i salki dla grup parafialnych oraz Dom Katechetyczny: salki katechetyczne, kuchnia , biblioteka i pomieszczenia Caritas. Bryła kościoła osadzona jest na tzw. odwróconym kwadracie, który poszerzony jest o dwie trójkątne kaplice. Na osi głównej na wprost drzwi wejściowych usytuowany jest ołtarz główny, tabernakulum oraz figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Figura Chrystusa to nie statyczny monolit, lecz zjawiskowa postać zawieszona w przestrzeni, zstępująca ku nam w pełni majestatu. Rzeźba ma otwarte wnętrze symbolizujące to co mówił do swoich uczniów Chrystus: "Chodź do mnie wszyscy" Tabernakulum otoczone jest białym marmurowym kręgiem, wewnątrz którego wpisane są jakby wskazówki kompasu. Menza ołtarza jest okrągła o średnicy 2m i jest wykonana z białego marmuru, osadzonego na mosiężnej rzeźbie przypominającej krzak gorejący.

Chrzcielnica została wykonana wg projektu śląskiego artysty plastyka - pana Zygmunta Brachmańskiego (który również zaprojektował całe prezbiterium i wykonał figurę Serce Pana Jezusa). Zbudowana jest z bloków granitu oraz mosiężnego naczynia w kształcie kuli. Figura Matki Bożej stanęła w kościele 13 października 2002r. Została przywieziona z Portugalii. Wykonana jest z drzewa cedrowego , a jej wysokość sięga 1,4m. w kościele znajduje się również kaplica Matki Bożej, której wnętrze zaprojektował artysta plastyk Katowic - pan Zygmunt Brachmański. Artysta ten zaprojektował również 14 stacji drogi krzyżowej znajdującej się w kościele.

 

Źródło: http://kluczbork.pl/indexturystyka.php

Multimedia
Dodaj własne zdjęcie do obiektu

Możesz dodać własne zdjęcie do obiektu.
Do zdjęcia, które dodajesz powinienieś mieć prawa autorskie.
Zdjęcie pojawi się przy obiekcie po weryfikacji przez redakcję portalu.

Proszę uzupełnić dane.


Dodaj zdjęcie

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: