Nazwa obiektu

Szlak śladami Marii Luizy Merkert w Nysie

Kategoria: Szlak śladami Marii Luizy Merkert w Nysie
Dane adresowe
  • Nysa
Dodatkowe informacje

Śladami błogosławionej Marii Merkert Śląskiej Samarytanki - Katedra- Dom Macierzysty - Kościół Ap. Piotra i Pawła - Szpital Miejski- wieża Bramy Ziębickiej
Długość trasy: 4km
Czas trwania wycieczki: 5h

Trasę rozpoczynamy od kościoła św. Jakuba i Agnieszki, gdzie w 1817 roku została ochrzczona przy pięknej chrzcielnicy znajdującej się obecnie w Baptysterium. Tu też znajdują się jej doczesne szczątki złożone w kaplicy Trójcy Świętej. Następnym etapem jest przejście ulicą Wrocławską i Marcinkowskiego, gdzie zobaczymy tablicę upamiętniającą nadanie patronatu Marii Merkert PWSZ w Nysie oraz Rynek Solny gdzie z inicjatywy Marii Merkert zbudowano w 1863 roku dom macierzysty sióstr (tablica wykonana przez prof. Mariana Molendę umieszczona na Domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety rozpoczyna szlak nazwany: Śladami Marii Luizy Merkert, prowadzący po miejscach związanych z błogosławioną). Tutaj warto zobaczyć kaplicę pw. Świętej Rodziny i salkę poświęconą działalności i życiu Marii Luizy.

Następnym przystankiem jest kościół św. Piotra i Pawła obok którego znajdował się szpital biskupi - gdzie Maria Luiza pielęgnowała chorych. Kościół wybudowali zakonnicy Zakonu Strażników Świętego Grobu (Bożogrobcy), którzy zostali sprowadzeni do Nysy około 1190 roku z Miechowa. Budowę świątyni Bożogrobcy rozpoczęli w roku 1719, zakończyli w 1730. Klasztor i kościół są perłą miasta i należą do najpiękniejszych barokowych kościołów na Śląsku. Dekoracja wnętrza jest mieszanką dwóch stylów baroku i rokoko. Ołtarz świątyni jest wykuty z kolorowego marmuru i rzeźbiony z drewna lipowego, które później złocono. Budowniczym kościoła był Węgier Michał Klein. Do kościoła przylega wybudowany przez Bożogrobców w 1712 roku szpital.
Następnie ulicą E. Gierczak oraz M. Skłodowskiej dojdziemy do Szpitala Miejskiego, którego patronką jest Maria Merkert, znajduje się tu sala poświęcona patronce.

Na zakończenie wycieczki zaplanowany jest powrót ulicą Skłodowskiej oraz Szopena oraz wejście na Wieżę Bramy Ziębickiej i podziwianie panoramy Nysy.

Szlaki opracowała p. Krystyna Dubiel
Przewodnik Sudecki

 

Źródło:http://www.nor.nysa.pl/szlaki.php?id=2

Multimedia
Dodaj własne zdjęcie do obiektu

Możesz dodać własne zdjęcie do obiektu.
Do zdjęcia, które dodajesz powinienieś mieć prawa autorskie.
Zdjęcie pojawi się przy obiekcie po weryfikacji przez redakcję portalu.

Proszę uzupełnić dane.


Dodaj zdjęcie

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: