Nazwa obiektu

Pałac Pawłowice***

Ten obiekt jest zrzeszony w OROT

Kategoria: Zamek, pałac, dworek Hotel Inne - Noclegi Restauracja Zamek, pałac, dworek Członkowie Klastra Turystycznego Województwa Opolskiego
Dane adresowe
Dodatkowe informacje

1. Historia Pałacu

Jak głoszą różne źródła Pałac w Pawłowicach został zbudowany w 1864 roku przez Wilhelm'a von Pannwitz, który przybył do Pawłowic w 1863 roku. Wilhelm von Pannwitz był Dostojnikiem Królewskim natomiast Pałac był jedną z inwestycji majątkowych. Jednak ze względu na problemy finansowe stracił go na rzecz Zarządu Okręgu Górnego Śląska. W latach 70. XIX wieku dzierżawcą Pałacu i majątku został Rittmeisen Mayer, któremu Pawłowice dużo zawdzięczają. To z jego inicjatywy wokół Pałacu powstał piękny ogród.

W okresie jego pobytu w Pałacu działy się dziwne historie. Mieszkańcom wsi opowiadał o nich Stróż Pałacu. Mówił on, że raz w roku przyjeżdżała nocą do Pałacu Czarna Bryczka, w której to niby był diabeł. Opowiadał też, że jeden pokój wymalowany był na czerwono. Pan Mayer co roku podejmował nową inwestycję i ludzie uwierzyli w opowiadania stróża. Z rozpowszechnianych przez niego dziwnych historii powstała, bowiem legenda, że pan Mayer ma konszachty z diabłem. Po rządach pana Mayera pod koniec XIX wieku nastał kolejny dzierżawca pan Hauck z Oleśnicy,  u którego administratorem był pan Pasewald. 

Kiedy do Pawłowic przybyli uczestnicy Powstań Śląskich ówczesnego pana osadzono w więzieniu, które znajdowało się w pobliskim mieście, Praszce. Była to już Polska, bo trzeba wiedzieć, że Pawłowice kiedyś należały do Niemiec. Powstańcy zamieszkali w pałacu, ale długo się nim nie cieszyli, ponieważ z odwetem przyszli Niemcy, których popierała większość ówczesnych mieszkańców Pawłowic.
W 1928 roku majątek Pawłowicki podzielono i przekazano osadnikom, którzy przybyli tu z okręgów Warburga i Westfalii. Pałac stał się wówczas ich domem i to oni go rozbudowali.

W czasie wojny znajdował się tutaj obóz pracy dla kobiet. Natomiast w latach 40. XX wieku w pałacu było przedszkole. W 1952 roku w pałacu osadzono szkołę podstawową. W pałacu w latach 60. XX wieku powstała dwuletnia zasadnicza szkoła rolnicza i przysposobienia rolniczego następnie szkoła średnia z internatem. Kształcono w niej przyszłych rolników, ogrodników, technologów żywienia oraz zootechników. Szkołę w roku 2002 ze względów ekonomicznych zlikwidowano. Pałac opustoszał.

Obecnie  właścicielami  Pałacu w  Pawłowicach są państwo Godyla. Mieszkańcy są zadowoleni, że budowla o tak długiej historii nie stanie się ruiną. Nowy inwestor przekształcił Pałac w Hotel z Restauracją oraz SPA . / zdjęcie nr.1 i 2/

2. Zasoby Pałacu

Obecnie w Pałacu znajduje się 31 pokoi 2,3,4 i 5 osobowych oraz 6 apartamentów w których łącznie może zamieszkać 105 osób. W tych zasobach znajdują się dwa apartamenty pozbawione barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.  Każdy pokój wyposażony jest w pełny węzeł sanitarny, telewizor, bezprzewodową sieć internetową Wi-Fi. / zdjęcie nr. 3/ Na parterze Pałacu znajduje się sala balowa na 120 osób,/ zdjęcie nr. 4/  sala konferencyjna dla 50 osób/ zdjęcie nr. 5/ oraz sala bilardowa / zdjęcie nr.6/. Wszystkie sale są klimatyzowane, wyposażone w rzutniki do prowadzenia prezentacji multimedialnych, ekrany, nagłośnienie. W Sali konferencyjnej jest możliwość zainstalowania mikrofonów biurkowych.

Najniższa kondygnacja Pałacu to stylowa winiarnia /zdjęcie_nr.8/, izba regionalna z piecem do wypieku chleba z XIX wieku / zdjęcie nr.9/ oraz strefa SPA. W skład strefy SPA wchodzą:

- sauna fińska,

- sauna infrared,

- solarium,

- grota solna,

- dwie wanny jacuzzi,

- sala fittnes z mini siłownią oraz dwoma rowerami stacjonarnymi,

- basen o wymiarach 7 x 4 x 1,4 metra./ zdjęcie_nr.7/

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu / 30m/ znajduje się nowoczesna restauracja z klimatyzowaną sala dla 140 osób serwująca smaczne i wyszukane posiłki./ zdjęcie nr.10/

Obok Pałacu znajduje się również wiata do organizacji imprez plenerowych / grill, ognisko itp. oraz trawiasty plac na którym można aktywnie wypoczywać.

 

Źródło: Pałac w Pawłowicach

 

Dodaj własne zdjęcie do obiektu

Możesz dodać własne zdjęcie do obiektu.
Do zdjęcia, które dodajesz powinienieś mieć prawa autorskie.
Zdjęcie pojawi się przy obiekcie po weryfikacji przez redakcję portalu.

Proszę uzupełnić dane.


Dodaj zdjęcie

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: