Nazwa obiektu

Dom Kata w Paczkowie

Kategoria: Muzeum/Skansen Informacja turystyczna Inne - Atrakcje Turystyczne Szlak czarownic po polsko - czeskim pograniczu
Dane adresowe
Dodatkowe informacje

Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską. Powstał w XVIII wieku i według podań mieszkał w nim paczkowski kat wraz z rodziną. Przemawia za tym także jego usytuowanie w pobliżu cmentarza i pierwszej szubienicy. Legenda głosi, że w samym Paczkowie oprawca nie wykonywał wyroków, bo zostałby zlinczowany przez mieszkańców.  

W wyremontowanym Domu Kata - legendarnej siedzibie miejskiego oprawcy przy ulicy Wojska Polskiego 23 mieści się Centrum Informacji Turystycznej. Na pierwszym piętrze Domu Kata przygotowana została wystawa "Paczków - historia w przedmiotach".To stała ekspozycja zabytkowych przedmiotów, dokumentów, starodruków, naczyń, fotografii i widokówek z przeszłości Paczkowa. Ta niezwykła kolekcja pochodzi ze zbiorów Roberta Miodońskiego i Tomasza Kowala. W drugim pomieszczeniu udostępniona jest "Izba Kata", czyli swoisty mini skansen rekonstruujący izbę mieszkalną paczkowskiego oprawcy.

Źródło: Urząd Miejski w Paczkowie.

Źródło: "Opolskie kwitnące. Muzea, izby pamięci i pomniki historii", wydano na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, 2012 rok.

Multimedia
Dodaj własne zdjęcie do obiektu

Możesz dodać własne zdjęcie do obiektu.
Do zdjęcia, które dodajesz powinienieś mieć prawa autorskie.
Zdjęcie pojawi się przy obiekcie po weryfikacji przez redakcję portalu.

Proszę uzupełnić dane.


Dodaj zdjęcie

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: