Nazwa obiektu

Rynek w Prudniku

Kategoria: Ratusze Fontanny, studnie, pomniki, figury Inne - Atrakcje Turystyczne
Dane adresowe
  • Prudnik
    ul. Rynek
Dodatkowe informacje

Prudnicki Rynek ma formę prostokąta, a prowadzą do niego ulice wychodzące z naroży. Choć uległ on wielu zniszczeniom podczas nawiedzających go w jego dziejach wielokrotnych pożarów oraz wojen światowych, zachowało się tutaj kilka godnych uwagi budowli.

W centrum prudnickiego Rynku stoi ratusz miejski z wieżą o wysokości sześćdziesięciu trzech metrów. Jego dzisiejsza forma pochodzi z osiemnastego wieku, choć pierwsze wzmianki o istniejącym w tym miejscu ratuszu pochodzą z czasów średniowiecza. Dziś ratusz nie jest siedzibą władz miejskich, znajdują się tutaj Urząd Stanu Cywilnego, Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania oraz Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

W północno – zachodnim narożu centralnego placu miasta znajduje się Kolumna Maryjna. Monument, który powstał ku czci ofiar dżumy z siedemnastego wieku, wykonany jest z piaskowca i marmuru. Składa się z czworobocznego cokołu, na którym, w narożach,  umieszczono cztery figury świętych oraz kolumny z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

W przeciwny narożu wzniesiona została, ku czci patrona dobrej spowiedzi, Figura św. Jana Nepomucena. Zawiera kilka chronogramów odwołujących się do życia świętego oraz powstania pomnika, a także liczne napisy z prośbami o opiekę nad miastem.

Północno – wschodnie naroże centralnego placu Prudnika wypełnia barokowa fontanna. Powstała w siedemnastym wieku, a jej podstawę stanowi basen z piaskowca. W basenie ustawiono rzeźbę atlantów dźwigających muszlę. Fontanna zwieńczona jest dwugłowym orłem z koroną.

Multimedia
Dodaj własne zdjęcie do obiektu

Możesz dodać własne zdjęcie do obiektu.
Do zdjęcia, które dodajesz powinienieś mieć prawa autorskie.
Zdjęcie pojawi się przy obiekcie po weryfikacji przez redakcję portalu.

Proszę uzupełnić dane.


Dodaj zdjęcie

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: