Nazwa obiektu

Nyski Szlak Josepha von Eichendorffa

Kategoria: Nyski Szlak Josepha von Eichendorffa
Dane adresowe
  • Nysa
Dodatkowe informacje

Długość: ok.3 km

Przebieg: grób Josepha i Luisy von Eichendorff na Cmentarzu Jerozolimskim - pomnik Josepha von Eichendorffa - punkt widokowy (Wysoka Bateria) - Altana Eichendorffa

Szlak utworzony w 2006 roku przez Urząd Miejski w Nysie jest poświęcony niemieckiemu ramnatykowi przebywającemu w Nysie w latach 1855-1857 Josephowi von Eichendorffowi. To malownicza trasa, którą chętnie przemierzał poeta. Ta właściwa rozpoczyna się przy bramie Cmentarza Jerozolimskiego i prowadzi na ulubione wzgórze Eichendorffa. Jednak przed wyruszeniem śladami romantycznego poety warto udać się na Cmentarz Jerozolimski, na grób Eichendorffa, oraz do znajdującego się niedaleko cmentarza pomnika Josepha von Eichendorffa, który stanął tu ponownie w 2002 roku. Ten pierwszy ufundowali poecie w stulecie urodzin mieszkańcy Nysy. W marcu 1945 roku pomnik został zniszczony, a ocalałe brązowe popiersie znajduje się w jednej z kaplic w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. 

Nyski Szlak Eichendroffa wiedzie wzdłuż Obwałowań Jerozolimskich i prowadzi do dwóch miejsc:

-- do dawnej Wysokiej Baterii, dokąd według przekazów Eichendorff lubił wedrować, aby z tarasu widokowego podziwiać panoramę gór,

-- na wzgórze  Charlottenhohe, gdzie również zjadował się taras widokowy. Wzmocniony i przebudowany w 1931 roku zyskał nazwę "Starżnicy im. Eichendorffa". W wyniku działań wojennych i rozbudowy umocnien altana została zniszczona, a w jej miejscu stanęło dzięło artyleryjskie. 26 listopada 2007 roku, w 150 rocznicę śmierci poety "Starżnica im. Eichendorffa" (Altana Eichendorffa) powróciła na Charlottenhohe.

Podążając śladami ostatniego romantyka, można nie tylko podziwiać piękną panoramę Jeziora Nyskiego, Gór Opawskich, Jesenników, Rychlebskich i Złotych czy miasta Nysa, ale także dzięki wyrytym na ścianach Altany fragmentom wierszy poczuć jego "ducha" i choć trochę poznac jego twórczość. 

Źródło: Przewodnik: "Szlaki turystyczne pogranicza nysko-jesenickiego", Starostwo Powiatowe w Nysie. 

 

Multimedia
Dodaj własne zdjęcie do obiektu

Możesz dodać własne zdjęcie do obiektu.
Do zdjęcia, które dodajesz powinienieś mieć prawa autorskie.
Zdjęcie pojawi się przy obiekcie po weryfikacji przez redakcję portalu.

Proszę uzupełnić dane.


Dodaj zdjęcie

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: