The site VisitOpole is currently under construction. For any comments or opinions write here: u.kiraga@ocit.pl We are sorry for any inconvenience.

Koncert symfoniczny "DAWNA SYMETRIA Beethoven 2020" w Filharmonii Opolskiej13 March

13 marca 2020, piątek | 19:00
 
DAWNA SYMETRIA
Beethoven 2020
Miejsce: Sala koncertowa

Strefa I – 40 zł, 20 zł
Strefa II – 30 zł, 15 zł
Strefa III – 20 zł, 10 zł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Andrzej Krawiec – skrzypce

W programie:
Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie (6’)
Ludwig van Beethoven
 – Romans F-dur nr 2 op. 50 na skrzypce z orkiestrą (9’)
Carl Philipp Emanuel Bach
 – Symfonia F-dur H 665 (10’)
Henryk Mikołaj Górecki
 – Trzy utwory w dawnym stylu (8’)
Ludwig van Beethoven
 – Romans G-dur nr 1 op. 40 na skrzypce z orkiestrą (7’)
Carl Philipp Emanuel Bach
 – Symfonia D-Dur H 663 (11’)

O repertuarze:
Program tego koncertu to mistrzostwo symetrii. Dwóch twórców dwudziestowiecznych, ale z kompozycjami nawiązującymi do dawnych epok: Penderecki w formie doskonałej imitacji, pastiszu wręcz; Górecki we właściwym sobie, minimalistycznym stylu. Dwa Romanse Ludwiga van Beethovena na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry: zgrabne, kilkuminutowe i bardzo melodyjne miniatury; jakby wyśpiewane najnaturalniej w świecie, z głębi serca. Wreszcie dwie symfonie – a właściwie symfonijki – Carla Philipa Emanuela Bacha. Napisane zaledwie pięć lat po śmierci wielkiego ojca wciąż brzmią barokowo, choć uściślając, powstały w okresie burzy i naporu. Obie pochodzą ze zbioru symfonii hamburskich i posiadają trzyczęściową budowę. Filharmonicy Opolscy wykonają cały ten repertuar w sposób przypominający koncerty osiemnastowieczne – estrada pozbawiona zostanie dyrygenckiego podium, a orkiestrę od pulpitu poprowadzi oraz partie solowe wykona jej koncertmistrz, Andrzej Krawiec.

A to ciekawostka!
Beethoven nie tylko nigdy się nie ożenił, ale w ogóle nie wiadomo właściwie nic o jego relacjach i związkach z kobietami. Dziwne, zważywszy że określa się go prekursorem romantyzmu w muzyce, prawda? Swego czasu snuto domysły, jakoby słynna miniatura fortepianowa Dla Elizy napisana była z myślą o niemieckiej śpiewaczce operowej; nie istnieją jednak żadne dowody na poparcie tej tezy. W dokumentach kompozytora zachował się jego list, adresowany do nieśmiertelnej ukochanej. Nigdy nie udało się ustalić, kogo Ludwig miał na myśli. Ale może była to ta sama dama, którą wspominał tworząc Romanse
na skrzypce i orkiestrę?

Ten koncert polecamy szczególnie:
Minimalistom! To znaczy słuchaczom, którzy szukają okazji do potrenowania uważności, a niekoniecznie podkręconych do maksimum emocji i fajerwerków. Wszystkim zabieganym, którzy marzą o odrobinie oddechu i spokoju. 

 

 

 

 

Andrzej Krawiec – skrzypce


Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza. Współpracował z kilkoma orkiestrami w Europie, m.in. Orquesta Sinfonica Ciudad de Oviedo (Hiszpania), Orquesta Do Norte (Portugalia), Interworld Production Orchestra (Niemcy). Od 2003 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.
Prowadzi również ożywioną działalność koncertową jako solista. Występował w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, jest stałym gościem festiwalu Un aire de Pologne"w Dieppe (Francja). Jako muzyk-kameralista jest związany głównie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej, z którą koncertował w Europie i Ameryce Południowej oraz z Kwartetem Smyczkowym (Sao Paulo, Brazylia) i Kwintetem Fortepianowym (Niemcy, Austria, Rumunia, Chiny - EXPO 2010-Szanghaj).
Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej pod batutą Bogusława Dawidowa nagrał płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego.

 Koncert realizowany w ramach programu filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca. 
Źródło: Filharmonia Opolska

Thank you! Your report has been received. Your feedback helps us improve the quality of information published on our website.

Fill in the report form.

Name:
Contact:
Reason:

Thank you! Your report has been received. Your feedback helps us improve the quality of information published on our website.

Fill in the report form.

Name:
Contact:
Error description: