The site VisitOpole is currently under construction. For any comments or opinions write here: u.kiraga@ocit.pl We are sorry for any inconvenience.

Koncert symfoniczny "WIOLONCZELA W ROLI GŁÓWNEJ Beethoven 2020" w Filharmonii Opolskiej6 March

6 marca 2020, piątek | 19:00
 
WIOLONCZELA W ROLI GŁÓWNEJ
Beethoven 2020
Miejsce: Sala koncertowa

Strefa I – 50 zł, 25 zł
Strefa II – 40 zł, 20 zł
Strefa III – 30 zł, 15 zł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej 
Santiago Cañón Valencia – wiolonczela
Wojciech Rodek – dyrygent

W programie:
Antonín Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 (42’)
Ludwig van Beethoven – VIII Symfonia F-dur op. 93 (27’)

O repertuarze:
Tym razem obędzie się bez uwertury – Koncert wiolonczelowy Dvořáka jest bowiem koncertem-symfonią. Obłędny, cudowny, poruszający najgłębsze struny serca. Z potężną partią orkiestry przypominającą muzykę słowiańskiej duszy w iście hollywoodzkiej wersji, z ciemnymi instrumentami dętymi drewnianymi, z rozczulającą waltornią, z perlistymi solówkami skrzypiec koncertmistrza, ze wzruszającymi melodiami wiolonczeli przeplatanymi fragmentami takiej siły i zdecydowania, która największego osiłka wbija w fotel. Ten Koncert po prostu trzeba znać i kochać. Druga część wieczoru to kolejny ukłon w stronę dostojnego jubilata, Beethovena. Ósma od pierwszych dźwięków sprawia, że kąciki ust unoszą się w niewymuszonym uśmiechu. Trudno uwierzyć, że w czasie jej tworzenia choroba słuchu kompozytora postępowała bardzo gwałtownie, a sześć lat później Ludwig nie słyszał już nic.

A to ciekawostka!
Jeden z największych romantyków w historii muzyki – Johannes Brahms – napisał dwa koncerty fortepianowe, koncert skrzypcowy i koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę. Ten sam Brahms jest autorem chyba największego komplementu w dziejach! Tak powiedział swojemu przyjacielowi, Dvořákowi, po wysłuchaniu jego koncertu wiolonczelowego: Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert.

Ten koncert polecamy szczególnie:
Tym, którzy nie mogą doczekać się prawdziwej wiosny i pragną za pomocą muzyki dodać sobie energii; miłośnikom obiektywnego piękna; początkującym melomanom; wszystkim tym, którzy w filharmonii ostatni raz byli z klasą w podstawówce i chcieliby odczarować wspomnienia o muzyce klasycznej.

 

Santiago Cañón Valencia – wiolonczela

Uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się młodych wiolonczelistów swojego pokolenia. Urodził się w 1995 roku w Bogocie. Jego największymi mentorami byli Henryk Zarzycki w Kolumbii, James Tennant w Nowej Zelandii oraz Andres Diaz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie kontynuuje naukę u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy dla młodych solistów.

Zwycięzca Srebrnego Medalu w kategorii Nagroda Publiczności podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w 2019 roku, jest również laureatem nagrody Starker Foundation. Cañón Valencia na wiele lat stał się nieodłączną częścią międzynarodowej sceny konkursów wiolonczelowych. W 2017 roku w Brukseli zdobył trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Jest także zwycięzcą pierwszych nagród w następujących konkursach: w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Carlosa Prieto w Meksyku, w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Beijing, Gisborne International Music Competition oraz Lennox International Young Artists Competition. Był także laureatem w następujących konkurach wiolonczelowych: Sphinx, Casals, Johansen, Cassadó oraz Adam.

W wieku 6 lat Cañón Valencia zadebiutował jako solista z Orquesta Filarmónica de Bogotá. Od tego czasu występował z wszystkimi większymi orkiestrami w swojej rodzimej Kolumbii, a dzięki rozwijającej się międzynarodowej karierze występował z takimi orkiestrami jak m.in.: Mariinsky Orchestra pod batutą Valerego Gergieva, Brussels Philharmonic pod batutą Stephane Deneve, St. Petersburg Philharmonic pod batutą Nikolai Alexeev, Hungarian Radio Symphony Orchestra pod batutą Janos Kovacs, Moscow Soloists pod batutą Yuri Bashmet, The Orchestre Royal de Chambre de Wallonie pod batutą Franka Braley, Orpheus Chamber Orchestra, Münchener Kammerorchester pod batutą Clemensa Schuldt oraz Antwerp Syphony pod batutą Muhai Tanga.

Jego pasją jest odkrywanie nowych gatunków muzycznych. Z wielkim zaangażowaniem Cañón Valencia przygotował światową premierę Koncertu wiolonczelowego Carlosa Izcaray’a z Alabamą Symphony Orchestra. A podczas Cartagena International Music Festival w 2019 roku Santiago dokonał premierowego wykonania Koncertu wiolonczelowego Rapsodia a los 4 Elementos Jorge’a Pinzón’a. Był odpowiedzialny także za kolumbijską premierę Koncertu wiolonczelowego nr 2 Ginastera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Kolumbii, jak również za premierowe wykonanie Koncertu wiolonczelowego Gulda w Auckland w Nowej Zelandii z Auckland Chamber Orchestra.

Debiutancka płyta Solo wydana przez wytwórnię Atoll w Nowej Zelandii, zyskała międzynarodowe uznanie docenione przez Strad Magazine. Wśród ostatnich nagrań artysty należy wymienić rosyjskie sonaty i popularne utwory z repertuaru na wiolonczelę nagrane w duecie z pianistką Katherine Austin.

Wśród ważnych wydarzeń w sezonie artystycznym 2019 – 2020 należy wymienić tournée po Japonii i Korei z Tokyo Symphony oraz Orkiestrami Symfonicznymi Japan Century i Yamagata, jak również ponowne występy podczas Cartagena International Music Festival, koncerty z Orquesta Filarmónica de Bogotá oraz Filarmónica de Medellín, a także debiut w londyńskiej Wigmore Hall, oraz na festiwalach Mecklenburg Vorpommern i Kronberg Academy.

Od 2011 roku Cañón Valencia jest sponsorowany przez Stypendium Mayra & Edmundo Esquenazi w Fundacji Salvi.

Oficjalne profile artysty w mediach społecznościowych:
Instagram: @s._a._n._t._i
Facebook: @santiagocanon

www.santiagocanonvalencia.com

 

 Koncert realizowany w ramach programu filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.Patronat medialny:Współpraca redakcyjna:

Thank you! Your report has been received. Your feedback helps us improve the quality of information published on our website.

Fill in the report form.

Name:
Contact:
Reason:

Thank you! Your report has been received. Your feedback helps us improve the quality of information published on our website.

Fill in the report form.

Name:
Contact:
Error description: