The site VisitOpole is currently under construction. For any comments or opinions write here: u.kiraga@ocit.pl We are sorry for any inconvenience.

Koncert "MUZYKA ŚWIATA – MUZYKA ŻYDOWSKA" w Filharmonii Opolskiej22 February

22 lutego 2020, sobota | 19:00
MUZYKA ŚWIATA – MUZYKA ŻYDOWSKA
Navarrete Sefardi Quintet
Miejsce: Scena klubowa

Bilety 30 zł

Filharmonia Opolska w tym sezonie artystycznym zaprosi Państwa w podróż, podczas której usłyszycie Muzykę świata. Będzie to cykl koncertów pod właśnie tym wspólnym tytułem, a odbywać się będzie w Klubie Muzycznym i Sali koncertowej FO. Usłyszycie Państwo utwory z kręgu muzyki narodów Europy i świata w wykonaniu znakomitych artystów, którzy, mimo iż od wielu lat mieszkają w Polsce, nie stracili łączności z muzyką swoich ojczyzn. Podczas koncertów zaprezentują oni muzykę kubańską, grecką, klezmerską, francuską, portugalskie fado czy tak uwielbiane przez słuchaczy romanse rosyjskie i flamenco. Niektórych wykonawców Państwo zdążyli już dobrze poznać i polubić (Łada Gorpienko, Magda Navarette, João de Sousa), ale pojawią się też nowi, wspaniali artyści, którzy zabiorą Was w podróż po muzyce świata.

NAVARRETE SEFARDI QUINTET

Utkana szlachetnymi kamieniami, złotymi dywanami, pachnącymi przyprawami i opowieściami rodem z Baśni 1001 nocy - podróż po muzyce żydowskiej zagrana przez wybitnych muzyków polskiej sceny. Między pieśniami po hebrajsku, arabsku, pojawia się też Jidysz i Ladino - stary żydowski język używany przez sefardyjskich Żydów dawno temu w Hiszpanii. Fuzja muzyczna to chyba najlepsze określenie artystów, którzy wspólnie stworzyli ten projekt: Magda Navarrete i Grzech Piotrowski.

W ich projekcie muzycznym w fascynujący sposób krzyżują się melodie pradawnego świata. Tam gdzie początek muzyki flamenco, tam gdzie żydowskie melodie wygnanych z Hiszpanii ludzi plotły się z arabskimi wpływami. Tak powstał język Ladino, dzisiaj juz prawie nieużywany; i tak powstała muzyka Żydów Sefardyjskich.

Będą to pieśni i piosenki, które Magda zaśpiewa w języku ladino, hebrajskim, jidisz i arabskim. Nie może zabraknąć również pieśni sefardyjskich, które wciąż pachną starą Hiszpanią, a zaśpiewane w „Ladino” tworzą unikalny klimat, który polska publiczność może kojarzyć z twórczości chociażby Yasminy Levy czy Mor Karbasi.

Wystąpią:

Magda Navarrete - śpiew, taniec
Maciej Szczyciński - kontrabas
Marek Fedor – instrumenty perkusyjne
Andrzej Lewocki - gitara flamenco
Mateusz Pliniewicz - skrzypce

 

Magda Navarrete

Wokalistka, tancerka, producentka muzyczna, trenerka głosu. Kobieta z pasją, talentem i wizją.  Tworzy spektakle, nagrywa płyty, koncertuje po całym świecie, czerpie z muzyki hiszpańskojęzycznej i bałkańskiej. Od lat konsekwentnie działa na rynku World Music. Wciąż gdzieś w drodze pomiędzy Warszawą, Montevideo, Sevillą a Dublinem. Ma 36 lata a jej biografia wygląda na dwa razy tyle.  Prowadzi własne studio wokalne Warsaw Vocal Studio, uczy śpiewu i tańca flamenco za granicą. Nagrała cztery płyty: “Chilli” z Noche de boleros, “IMAN” pod własnym nazwiskiem, “Warszawski Lutosławski” z Piotrem Steczkiem, “Mezihra” z międzynarodowym składem: Caravana Banda.

Śpiewa od dziewiątego roku życia. Swój talent i zdobyte umiejętności wciąż rozwija podróżują po całym świecie, czerpiąc bezpośrednio z etnicznych utworów. Pisze teksty po hiszpańsku i układa melodie w latynoskie rytmy. Jako jedyna kobieta w Polsce śpiewa bolera i flamenco na ustanowionym przez Hiszpanów i Latynosów poziomie. Zapraszana jest do współpracy przy wielu festiwalach i produkcjach muzycznych na świecie, m.in. w Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, Nowym Jorku,na Węgrzech, w Dublinie, Rumunii, Berlinie, czy Londynie.

Niezwykły styl artystki jest efektem świadomego ulegania wpływom różnorodnych muzycznych gatunków. Magda urodziła się w Warszawie, w Madrycie studiowała muzykę i antropologię, w Ameryce Południowej nawiązała bliską współpracę z tamtejszym rynkiem muzycznym. Kształci się wokalnie u najlepszych nauczycieli w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej mistrzów jest sam Seth Riggs, który szkolił takie gwiazdy, jak Steve Wonder czy Natalie Cole. Śpiewu i tańca Flamenco uczy się bezpośrednio od madryckich i sevillskich artystów: Jose Romero, Montse Cortes, Angel Carmona, Rafael Rodriguez, Noelia Sabarea. Dzięki wielokrotnym podróżom do Ameryki Łacinskiej miała okazję pracować z najwybitniejszymi artystami boler latynoamerykańskich, m.in.: Estellitą del Llano czy Victorem Hugo.

W 2010 roku wybrała się w podróż po Wenezueli z kamerą “Dzień Dobry TVN”, realizując cykl reportaży o kulturze i muzyce tego kraju. Współpracowała z wieloma produkcjami radiowymi, telewizyjnymi i teatralnymi, m.in.: “Taniec z gwiazdami” TVN, „Przebojowa Noc” TVP 2,  “Orfeusz w Piekle” Teatr Roma, Carmen Concierto, „Flamenco Namiętnie” w reż. K.Jandy w Teatrze Polonia,  Elle Style Awards. Szerokiej publiczności jej głos znany jest ze słynnego “Tango de Amor”, piosenki promującej przebój filmowy pt. “Nigdy w życiu”.

W 2007 roku wydała swoją pierwszą płytę pt. „Chillli”, która ukazała się nakładem wytwórni Warner Music na rynku polskim, hiszpańskim i niemieckim. Artystka wraz z zespołem miała okazję przez wiele lat koncertować w przeróżnych, europejskich salach koncertowych i na festiwalach jazzowych. Sławę artystce przyniosła niezwykła hiszpańskojęzyczna interpretacja „Tej ostatniej niedzieli” – „El ultimo Domingo”. W 2010 roku wokalistka nagrała swój drugi krążek zatytułowany „IMAN”  – na płycie sięgnęła po piękne kompozycje latynoskie w nowych, lekko elektronicznych odsłonach. Niezaprzeczalnym sukcesem była piosenka „Uciekaj moje serce” w hiszpańskojęzycznej wersji  „Vete mi corazón” nagrana w duecie ze Stanisławem Soyką. To ten utwór przyniósł w Polsce artystce uznanie prasy i mediów. Na płycie “Warszawski Lutosławski” wydanej nakładem Agory , artystka sięgnęła po owianą tajemnicą twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 50-tych i 60-tych, którą kompozytor pisał pod pseudonimem Derwid. Krążek nagrała we współpracy z aranżerem i skrzypkiem – PIotrem Steczkiem, a płyta oddała magiczny klimat potańcówek “tamtych lat”. Artystka związała się na stałe z polsko – czeskim składem – “Caravana Banda”, który współtworzy z kompozytorem i aranżerem Tomasem Prusą.
 
Więcej informacji na stronie Filharmonii.

Thank you! Your report has been received. Your feedback helps us improve the quality of information published on our website.

Fill in the report form.

Name:
Contact:
Reason:

Thank you! Your report has been received. Your feedback helps us improve the quality of information published on our website.

Fill in the report form.

Name:
Contact:
Error description: